Nasz taras już gotowy!

W naszym mieszkanku małe prace wnętrzarskie wciąż trwają, ale nasz taras jest już gotowy.
W tym wpisie opiszę jak  zabrać się do urządzania tarasu i jakich materiałów użyć.

 

Taras który widać na zdjęciach częściowo został wykonany przez dewelopera. Był on jednak zbyt wąski i mało funkcjonalny. Jeśli zastanawiasz się nad szerokością swojego tarasu, weź pod uwagę co chcesz na nim postawić i dodaj do tego miejsce na wygodne przejście. Chcąc uniknąć zbędnego cięcia, sprawdź wymiary deski tarasowej i uwzględnij je przy projektowaniu.

Zaczniemy od tego, że na początku planowania tarasu orientujemy się jakie mamy podłoże. W przypadku tarasu na dachu garażu podziemnego mamy cienką warstwę ziemi, dlatego odsłaniając ziemię pod legary uważamy aby nie uszkodzić membrany, która znajduje się pod warstwą wegetacyjną. Legary, do których przykręcane są deski ustawiamy na płytach chodnikowych aby ciężar tarasu rozprowadzać po większej powierzchni.

Na tarasie przyda się miejsce na przechowywanie. Do tego celu można kupić gotową skrzynie ogrodową lub zbudować własną. My postanowiliśmy przedłużyć skrzynie na tuje i ukryć tam schowek. Na pierwszy rzut oka nie widzimy skrzyni, jednak po otwarciu ukrytego wieka, odkrywamy funkcjonalny schowek. Wieko skrzyni jest jednocześnie siedziskiem na którym można swobodnie przysiąść. Idealna skrzynia to taka, która jest ładna, pojemna ale i wodoodporna.

 

Stwórz klimatyczny i intymny zakątek ale nie zapomnij o otwarciu się na ładny widok.  Zachowaj umiar w odgradzaniu. Nie chcemy tworzyć barykad ani murów obronnych 😉

Przed wyborem roślinności na taras nad piwnicą/garażem sprawdzamy grubość warstwy wegetacyjnej. Na tej podstawie dobieramy rośliny, których system korzeniowy wielkością pasuje do naszej warstwy ziemi.  Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny musimy posadzić bezpośrednio w ziemi. Jeśli marzy nam się drzewko albo większy krzew,  możemy użyć do tego donicy albo skrzyni.

My, dla naszych Tuj, wykonaliśmy skrzynie bez dna. Do budowy użyliśmy dokładnie tej samej deski sosnowej, która użyta została do budowy tarasu. Taki zabieg estetyczny nadaje tarasowi bardziej geometrycznego i nowoczesnego charakteru. Bylinę Gaurę posadziliśmy bezpośrednio w ziemi. Aby uniknąć nieproszonych gości w postaci chwastów zastosowaliśmy geowłókninę i bardzo piękne grafitowe otoczaki Nero Ebano. Całkowicie zrezygnowaliśmy z trawnika. Dlaczego? To proste 🙂 Chcieliśmy uniknąć koszenia i zakupu kosiarki.

Zamiast trawnika, otoczaki Nero Ebano.

Taras: sosnowa deska tarasowa wykończona olejem do tarasów 3V3 TEAK.
Rośliny: TUJA SZMARAGD ok. 120-140 cm wysokości i bylina GAURA. 
Kamienie ozdobne: otoczaki NERO EBANO.
Krzesła i stolik: JYSK

 

Tak wyglądał taras w pierwotnej formie.

 

26 komentarzy