Zmiany lokatorskie – to się opłaca

Co to są zmiany lokatorskie?

 

Kupując mieszkanie najczęściej kupujemy “dziurę w ziemi” to znaczy, że mieszkanie, które widzimy na umowie jest tylko projektem – możliwym do zmiany. Skoro możemy dostosować projekt mieszkania do swoich potrzeb, to czemu tego nie robimy? Taniej jest przecież „zburzyć” lub „zbudować” ścianę na planie, prawda?

Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest brak wiedzy o tym, że w ogóle takie zmiany są możliwe. Jeśli nawet dowiemy się, że możemy o nie poprosić, okazuje się, że to nie jest takie proste i przydałaby się pomoc fachowca. Wiele decyzji do podjęcia, a czasu niewiele. Dodzwaniamy się do projektanta wnętrz i okazuje się, że mimo wielkich chęci, architekt nie ma terminu aby wykonać projekt zmian na jutro. Zostajemy przy tym co zaplanował deweloper i tracimy możliwość na relatywnie tanie przeróbki. Do zmian w mieszkaniu po odbiorze zatrudniamy “Pana Zbyszka” bez umowy. Jak nam korki strzelają po podłączeniu piekarnika (bo przestawiliśmy go w inne miejsce) to możemy mieć pretensje tylko do siebie. Niefajna wizja, prawda?

Jak się do tego zabrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie wybranego architekta do stworzenia aranżacji wnętrza zaraz po podpisaniu umowy deweloperskiej. Pomoże nam stworzyć mieszkanie uszyte na miarę i sporządzi dokumentację na podstawie której deweloper zrealizuję naszą wizję. Nie warto zwlekać. Terminu ustalonego na budowie nie przesuniemy. Zasada jest prosta – im szybciej przystępujemy do działania tym więcej zyskujemy.

Photo by Kelly Sikkema

Zakres zmian lokatorskich różni się w zależności od dewelopera. Poniżej lista zazwyczaj dopuszczanych zmian:

ŚCIANKI DZIAŁOWE - możemy np. przesunąć ściankę dzielącą kuchnie i salon albo powiększyć łazienkę.

ŚCIANY NOŚNE - z reguły nie podlegają zmianom, gdyż wiąże się to z naruszeniem konstrukcji budynku. Jednak, na bardzo wczesnym etapie zdarza się, że projekt konstrukcyjny nie został jeszcze ukończony i wtedy istnieje szansa na pozytywne rozparzenie naszego wniosku. Przydaje się szczególnie gdy planujemy połączyć dwa lokale w jeden.

DRZWI WEWNĘTRZNE - otwory na drzwi możemy przesuwać, usuwać i powiększać.

DRZWI ZEWNĘTRZNE - z reguły nie możemy zmienić lokalizacji wejścia. Nie powinno być jednak problemu z przeniesieniem drzwi o kilkadziesiąt centymetrów na wczesnym etapie realizacji inwestycji.

OKNA - lokalizacji i wielkości okien nie zmienimy. Mamy wpływ na kolor okien od wewnątrz mieszkania. Watro zapytać o możliwość zmiany sposobu otwierania okien balkonowych. W większości przypadków zamiana na drzwi przesuwne bardzo poprawia funkcjonalność pomieszczenia!

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE - bardzo ważna kwestia. Niestety deweloperzy wykonują absolutne minimum. Praktycznie zawsze warto dodać więcej punktów oświetlenia i kontaktów, nie mówiąc już o weryfikacji ich lokalizacji. Im większą liczbę punktów elektrycznych przewidzimy tym mniejsze prawdopodobieństwo ciągnących się po podłodze przewodów i przyszłych problemów ze zwarciami, i wyskakującymi korkami.

PARAPETY - marzą nam się drewniane, a deweloper przewidział granitowe? Możemy zrezygnować z montażu i oszczędzamy na demontażu.

PODŁĄCZENIA WODY I KANALIZACJI - kolejna bardzo istotna kwestia. Jeśli pomyślimy o niej wcześniej możemy z łatwością przenieść kuchnię albo przearanżować łazienkę.

GRZEJNIKI - zmiana lokalizacji grzejnika, ogrzewanie podłogowe, a może grzejnik kanałowy? Zmiany na etapie budowy pozwolą nam oszczędzić naprawdę sporo

WYSOKOŚĆ KONDYGNACJI - nie podlegają zmianom.

PIONY INSTALACJI - nie podlegają zmianom.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą pomocą w zakresie zmian lokatorskich wyślij zapytanie na softloftbiuro@gmail.com.